Tyto stránky již nejsou aktualizovány, od dubna 2011 jsou v provozu nové stránky www.makrobio-liberec.webnode.cz
_______________________________________________________________________________________________
Aktuálně:
25. září 2008 - už je na spadnutí náš nový projekt "Vstávat a cvičit!", který odstartuje už příští středu, 1. října, cvičením s prvky břišních tanců s Lindou. Hned nato ve čtvrtek se na vás chystá Jana s jógou a v pátek Táňa s Power- jógou. V pondělí by měla předcvičovat Martina "pro široké", ale protože jede na dovolenou, nahradí ji Ilona se cvičením inspirovaným Shiatsu a totéž vás čeká v úterý. Po Liberci uvidíte jezdit v autobusech letáky s rozpisem cvičení, které však je jen orientační - pokud chcete mít jistotu, co vás zítra čeká, podívejte se na naše webové stránky do sekce Ranní cvičení.
24. září 2008 - už zase v teple domova jsme vařily pro 31 lidí, tentokrát bílé fazole v zelenině s rýžovo- jáhlovými koulemi obalovanými v černém sezamu. K odpolednímu čaji na nás čekal jablečný štrůdl ze špaldové mouky a pro bezlepkáře rýžový jablečný koláč s kukuřičnou drobenkou.
17. září 2008 - zkusily jsme si, jaké to je, vařit v "profi" kuchyni a za pomoci nové dobrovolnice jsme pro 30 strávníků vařily kroupy s mandlemi a zapékaly jsme cuketové misky plněné směsí s fazolkami Adzuki. Po obědě byl připravený dortík s meruňkovým krémem.
10. září 2008 - první zájemci, kteří se dozvěděli o našem plánovaném ranním cvičení se hlásí o bližší informace, proto je dáváme k dispozici: Projekt má za cíl obeznámit veřejnost s nabídkou cvičení před pracovní dobou. Cílovou skupinou jsou především „kancelářští“ pracovníci, tzn. lidé s nástupem v 7:30 – 8:00 do práce. Lektoři různých odvětví zdravotního cvičení nabídnou každý pracovní den v týdnu jiný druh cvičení, aby si všichni zájemci mohli vybrat. Ranní kurzy budou probíhat ve dvou půlhodinových intervalech.
Od října 2008 každý den 6.30–7.00 a 7.00–7.30
V tělocvičně Kontakt k. s., Palachova 504/7, Liberec I (budova bývalé ZUŠ)
Pondělí — Cvičení „pro široké“ Čchi-kung cvičení nejen pro široké. Lektor: Martina. Úterý — Pilates Posílení svalů pánevního dna, hlubokých svalů břicha a zad, neutrálního postoje pánve a páteře. Lektor: Ivana. Středa — Břišní tance Protančete se do nového dne. Lektor: Linda. Čtvrtek – Cvičení pro zdraví a pohodu Vnímání svého těla s prvky jógy
a různých energetických cvičení pro zdravý životní styl. Lektor: Jana. Pátek — Power jóga Relaxace a uvolnění mysli, usměrnění energie v těla. Lektor: Táňa. Alternace – Shiatsu Cvičení s použitím základních technik Shiatsu – protažení orgánových drah, aktivační techniky. Lektor: Ilona.
Vstupné na jednotlivé lekce 30 Kč.
|
|
A opět z ryze makrobiotického soudku: Dnes jsme za pomoci dobrovolnice vařily pro 30 lidí lečo s Tofu- jídlo malinko makrobioticky na hraně kvůli ne příliš uznávaným rajčatům, která jsme však měly ze soukromé zahrádky, s láskou vypěstované, čerstvě sklizené, takže jistě všem udělala velmi dobře;). Po leču s jáhlovými knedlíčky s tempurou z cibule, květákem s řasou Arame a Pickles na nás čekal čokoládový dortík s hruškami v Agaru.
7. září 2008 - dostala se nám do rukou pozvánka na show bojových umění, která se bude konat 16. září v Kulturním domě v Liberci. Výtěžek z akce půjde na konto občanského sdružení Tulipán, které podporuje pracovní uplatnění fyzicky postižených osob.
3. září 2008 - s koncem prázdnin je tu konečně zase vaření! Už jsme se těšily a doufáme, že i vy. Na talíři jsme měli "čínu" s dýní Hokaido a naloženým Tofu, celozrnnou rýži, zelný salát s koprem a Pickles z červeného zelí s mrkví. Darů pozdního léta jsme si užili se švestkovým koláčem z jáhel.
24. srpna 2008 - máte - li přebytky úrody rajčat, můžete si dopřát delikatesu - pečená rajčata. Při krájení jimi nešetřete, protože v troubě se opravdu hodně spečou, proces pečení trvá velmi dlouho a z talíře mizí velmi rychle. Před pečením můžete přidat trochu bylinek a po změknutí rajčat, přibližně v polovině pečení, trochu oleje a sůl. Mohou se použít jako součást oblohy, ale dají se docela dobře spotřebovat i pokud vám vystydnou, třeba na placky (viz recepty). My jsme si pod ně namazali ještě sojový sýr Tavenýr.
21. srpna 2008 jsme si kromě neblahého výročí připoměli i blížící se konec prázdnin, a přicházíme s nabídkou předesílaného ranního cvičení, zatím jenom s rámcovou informací, že každý den v týdnu bude jiné cvičení s jiným lektorem, aby si vybral každý. V nabídce bude Power - jóga, Cvičení pro široké, Pilates, Břišní tance, Shiatsu a Cvičení pro zdraví a pohodu. Náhled přípravy letáku se nesnažte luštit - dny konkrétních cvičení ještě projdou změnami.
Pro děti základních škol jsme připravili nabídku kroužků vaření a výukových programů.
No a pro nás pro všechny - samozřejmě - je tu jídelní lístek na září. Nově budeme vařit ve středu - vyslyšely jsme apel volající po vaření v úředních dnech. Věříme, že druhá novinka neodradí moc našich strávníků, ale přistoupily jsme ke zdražení obědů o 10 Kč, takže oběd včetně dezertu bude od září stát 90 Kč, s tím, že bude možné si objednat oběd bez dezertu za cenu 75 Kč.
12. srpna 2008 - přicházíme s tipem na nákup dýně Hokaido v prodejně zdravé výživy JO- BIO v Pražské ulici v Liberci.
10. a 10. srpna 2008 proběhl praktický seminář Shiatsu s makrobiotickým vařením na chalupě v Jizerských horách, kde se čas zastavil. Mezi nácvikem masážních technik jsme si pochutnali na mexických fazolích, zeleninou s tofu á-la čína, borůvkovém jáhlovém koláči, pizze z jáhlovo- dýňového těsta s čerstvými houbami a snídaňové kaši s jablečným pyré zdobeném opět borůvkami.
7. srpna 2008 V Liberci se blýská na časy a rýsuje se zahájení provozu bezlepkové restaurace, a to v Hospodě Pod branou na Perštýně. Zatím tam seženete domácí bezlepkové pečivo a od září se chystá každodenní vaření bezlepkových obědů. Protože zde působí personál osvícený, nezůstane jen u bezlepkové diety, nýbrž půjde o žádoucí kombinaci bezlekové diety a zdravé výživy s používáním vybraných surovin, takže se zde nesetkáte s bílým cukrem, kravským mlékem, geneticky modifikovaným olejem apod. Naše sdružení chystá s Hospodou pod Branou společné projekty, jako je kurz makrobiotického a bezlepkového vaření a veřejné ochutnávky, proto se jistě mohou těšit i liberečtí makrobiotici, že již brzo naleznou ve svém městě odpovídající stravovací zařízení.
Už je tu úroda dýní Hokaido- konečně jsme se dočkali lahodné dýňové polévky a ostatních dobrot, jako třeba dýňové placky. Recepty na obě jídla jsou připraveny v odkazu Recepty.
12. července 2008 si udělala skupinka šesti žen pěkný den strávený vařením, ochutnáváním, povídáním o receptech, surovinách a návodech na domácí lékárnu, to vše pod společným jmenovatelem - makrobiotika. Kurz vedla Jana Janoušková a scénář byl jako vždy nabidý- posuďte sami: příprava jáhlovo- rýžového dortu s krémem a jahodovým agarem, pečený kuskusový makovec s polevou, jáhlové koule s čokoládovou náplní, kuskusová a pšeničná kaše, gomasio, miso polévka, sushi, řepa s mrkví a arowrootem, Nishime, řasy Arame s mrkví, Tofu pomazánka, Pickles z čínského zelí, Tofu koule smažené, pšeničné karbanátky a černé boby nakyselo.
26. června 2008 jsme na rozloučenou se školním rokem vařily obilné karbanátky s cizrnou a jahodový dortík, u kterého jsme se přesvědčily, jak je opravdu důležité dát mu čas ztuhnout:). Den předtím jsme připravovaly ochutnávku k setkání členů Klubu přátel Nadace školy hrou, a tam se nám povedl bezchybně - můžete vidět na fotce v sekci Jídelníček, kam jsme ji podstrčily.
19. června 2008 - v překvapivě (pro strávníky i pro nás) brzkých hodinách jsme rozvážely obědy, ke kterému byly lahodné zelené fazolky "na smetaně" ze sojového a rýžového mléka, osmažený Tempeh, jáhlovo - špaldové knedlíky - náš patent, navíc krájený nití jak za časů našich babiček, pařená mrkev s kedlubnou a po obědě višňový jáhleník, který, díky tomu, že není přibarvován, moc višňově nevypadal:). Estetický deficit ale hravě dohnaly sekané mandle.
12. června 2008 - pro zájemce jsou vypsány termíny kurzů zdravého a makrobiotického vaření. Také vám můžeme s radostí oznámit, že již vyšel dlouho žádaný dotisk "Kuchařky pro tělo i duši" od Jany Janouškové. Bližší informace najdete v odkazu Nabízíme.
12. června 2008 voněl pro 28 lidí z přepravek guláš skoro Maďarský, rýže skoro jáhlová a štrůdl skoro pro všechny. Bezlepkáři si dali jablečný jáhlový koláč s drobenkou a myslím, že nelitovali.
9. června 2008 byl pro nás významným dnem proto, že jsme poprvé vařily v nové kuchyni, kterou bychom měly mít k dispozici pro přípravu ochutnávek a obědů. Pěkně nám to tam šlo od ruky, už proto, že jsme měly k dospozici další čtyři ruce našich šikovných dobrovolnic. Za to jim tímto děkujeme.
V pondělí 9. června 2008 jsme pořádali v komunitním centru Kontakt ochutnávkový receptář „Chutně, nebo zdravě? Obojí!“ pro širokou veřejnost, na kterém se účastníci přesvědčili, jak lahodná mohou být jídla připravovaná podle zásad zdravé a makrobiotické kuchyně. Připravovaly jsme se dvěma dobrovolnicemi makový koláč pečený bez použití mouky a cukru, čokoládový dortík z jáhlového krému s jablečným rosolem, karbanátky ze zrn špaldy, fazolový guláš, zelný nákyp a nechyběla ani makrobiotická tečka – Sushi připravené se sojovým sýrem Tempehem.
Po úvodní přednášce Jany Janouškové se rozběhla diskuse, jak stihnout připravovat tato jídla v náročných pracovních dnech, o možnosti vařit dvěma způsoby pro rodinu, která celá neakceptuje přechod na zdravou kuchyni, na přetřes přišly i otázky dopadu makrobiotiky na zdravé hubnutí apod.
Dostalo se nám slov díků a ocenění, která nám byla velkou odměnou, navíc se přihlásilo hned několik dobrovolnic, ochotných přijít pomoci vařit a při tom se něco přiučit. Cílem této ochutnávky bylo ukázat, že lze se najíst chutně a zároveň s příjemným pocitem nasycenosti i lehkosti po jídle, ale i získání členů do Klubu zdravého a makrobiotického vaření Grácie, kde se členové snadno dostanou k informacím i k praktické zkušenosti s vařením, například formou kurzů, nebo dobrovolnickou činností. Takže ochutnávka naplnila opravdu všechna očekávání.
5. června 2008 jsme vařily pro 31 našich strávníků těstovinový salát s červenými fazolemi v zelenině, dušeným červeným zelím a sladkost na konec zastupoval špaldový koláč s tvarohem z tofu.
4. června 2008 se nám po překonání několika překážek podařil první krůček k nastartování domény www.gracie-os.cz, která bude nositelkou našich nových, chystaných webových stránek. Pro začátek Vás alespoň zadání adresy této domény dovede sem, na tyto prozatímní, staré, dobré makrobio - stránky.
3. června 2008 jsme uspořádaly pro klub seniorů v Liberci makrobiotický ochutnávkový receptář, který od samotného ochutnávání s úvodní přednáškou přešel v příjemnou besedu nad tématy, která napadnou každého, kdo se zamýšlí nad změnou ve stravování - cena výrobků a surovin zdravé výživy, dopad změny ve stravování, sortiment výrobků, možnosti, co čím zdravěji nahradit, a v neposlední řadě otázka, zda tato jídla dokáží nasytit- tuto si ale účastníci v průběhu bohaté ochutnávky zodpověděli sami:)
...ve dnech 3. a 9. června 2008 od 9 do 12 hodin uvítáme mezi sebou ty z vás, kdo by byli ochotni nám pomoci s vařením ochutnávky a zároveň se třeba i něco přiučit. Přihlašujte se, prosím, na mail: info@shiatsudo.net nebo telefonicky či SMS na: 607938240. Těšíme se na vás! ... Děkujeme, dobrovolníky již máme!
... Viz odkaz Nabízíme
29. května 2008 byly k obědu plněné papriky sójovými boby a ovesnými vločkami, s rýží, Nishime z mrkve a brokolice a místo v jídelníčku slibovaných vdolků jsme si troufly jenom na špaldové palačinky s marmeládou. Vdolky jsme zavrhly z toho důvodu, že jsme si neporadily s transportem povidel a sojového dezertu na vrchu vdolků.
22. května 2008 jsme připravovaly houbovou omáčku s Tempehem, jáhly, salát z čínského zelí a jarní cibulky, a vařenou červenou řepu s mrkví. Po obědě jsme si zakousli jablečno- rebarborový koláč.
15. května 2008 se nám moc povedly zapečené žitné těstoviny s ranným zelím a hrachem a jako dezert byl jáhlový dvoubarevný dortík.
Dnes se nám dostalo zprávy, že už se zase posunulo naše jednání o pronájmu kuchyně ke kýženému cíli, takže jsme v napjatém očekávání. Znamenalo by to nejen to, že bychom mohly spustit propagační kampaň a začít vařit ve větším množství, ale otevíralo by to i možnost vařit (prozatím; musíme postupně!) dvakrát týdně, k čemuž nás vyzývají někteří pravidelní strávníci.
Pro zájemce o makrobiotiku předládáme neodolatelnou nabídku na prima víkend v Orlických horách: http://www.makrobiotika.info/index.php/topic,405.0.html.
Těm, kteří mají zájem o oběd, ale nesplňují podmínku odběru pěti obědů, abychom jim je zdarma přivezli, vyšla vstříc prodejna Jo- BIO v Pražské ulici v Liberci. Příštím čtvrtkem počínaje si tedy mohou zájemci vyzvedávat obědy zde.
25. dubna 2008 - snad nebudete proti, když trochu odběhneme od tématu "makrobio", protože bychom Vás chtěly požádat o pomoc ve věci, která se zdravou výživou úzce souvisí, a to tak, že pro skupinu lidí je upuštění od určitých stravovacích návyků okamžitá životní nutnost. Jedná se o podporu petice "Za zlepšení kvality života celiaků", jejímž cílem je nasbírat 5000 podpisů pro to, aby se začaly řešit závažné problémy, na které přední odborníci upozorňují již řadu let. Více na http://www.bezlepkovadieta.cz/?url=celiakie-celiakalni-sprue&clanek=4617 . Svými podpisy můžete přispět v prodejně JO-BIO v Pražské ulici v Liberci a ve Zdravíčku v Barvířské ulici.
24. dubna 2008 byla k obědu zeleninová směs s inspirací číny a rýže, salát z čínského zelí s umeoctem a pórkem a samozřejmě nezbytné pickles, tentokrát dvoubarevné. Titulem "dezert" se pyšnil makovec z kuskusu, a pro bezlepkáře a alergiky na mák byly jablečné kuličky s kokosem, skoro jako na vánoce:).
18. dubna 2008 jsme se zúčastnily setkání Klubu Akademie sociálního podnikání, jejímž pilotním kurzem na VŠ finanční a správní v Praze jsme v roce 2005 prošly. I na tomto setkání jsme přispěly svojí troškou k rautu, který jsme obohatily o makrobiotický prvek - ochutnávku s přiloženými recepty.
17. dubna 2008 nám přispěla svou vydatnou pomocí naše první dobrovolnice, se kterou jsme připravovaly svíčkovou pro 30 lidí. Dá se spíše říci "díky které", protože bez její nabídky bychom se do takového množství obědů nepustily. Až na malou kolizi s prasklou termoskou s protlakem z červené řepy, která potřísnila 2 m vzdálenou zeď, vaření proběhlo v pohodě a nám nezbývá než přemýšlet, jakým způsobem budeme uspokojovat vzrůstající poptávku po obědech. Tímto vyzýváme případné další dobrovolníky se zájmem o "kurz vaření v praxi" :).
14. dubna 2008 jsme strávily příjemného půl dne vařením s děvčaty 5. a 7. třídy ZŠ Harcov, za jejichž pomoci jsme připravovaly ochutnávku makrobiotických jídel pro rodiče na malé setkání před třídními schůzkami. Z ankety, kterou rodiče vyplňovali, vyplynul zájem o kurzy zdravého vaření, které by naše občanské sdružení rádo brzy nabídlo.
10. dubna 2008 jsme si vaření opravdu vychutnaly - i když už stabilně vaříme pro 20 lidí, bylo pro nás hodně pohodičkové menu - cizrna se zeleninou a špaldová sekaná a jako zákusek jáhlové čokoládové koule.
3. dubna 2008 jsme vařily "odpočinkové jídlo" - rizoto s houbičkami Shitake a naklíčenými mungo fazolkami, to bylo doplněno černými fazolemi s pórkem a sladkost života nám imitoval meruňkový dortík. Mezi vařením jsme také připravily pilotní projektík ochutnávkového receptáře pro rodiče školních dětí, který pro někoho z účastníků bude prvním setkáním s makrobiotikou, pro někoho možností stát se členem Klubu Grácie- zdravé a makrobiotické vaření, a možná se najdou i zájemci o kurzy zdravého a makrobiotického vaření, což je hlavním cílem ochutnávek s recepty.
27. března 2008 jsme opět blíže ke zhroucení našich kuchyněk s počtem již 23 obědů. Ale- jedeme dál! Dneska jsme trošku zariskovaly s nevýrazným názvem menu - Květák v bílé omáčce - ale výsledek byl překvapivý, ať s počtem přihlášených obědů, tak i v odezvě. Pečená zeleninka totiž dala zapomenout unylosti květáku a fazolky v červené řepě spolu s lahodnou křenovou omáčkou tvořily velejemnou kombinací chutí, přesně tak, jak si zasloužíme. Obyčejný jablečný jáhelník byl milou tečkou dnešního oběda.
20. března 2008 se s námi poprvé naobědvali noví strávníci, kteří si pochvalovali kroupové karbanátky s čočkou v zelenině a makový štrůdl. To je radost vařit! Také se nám dostalo důležité zpětné vazby výrokem "Já myslel, že makrobiotika je zrní" a chystáme nový odkaz, ve kterém budeme informovat o základních principech makrobiotiky.
6. března 2008 posouváme hranici níže zmiňovaného maxima z patnácti na devatenáct obědů. Z hrnců nám tentorkát přetékaly fazole po Mexicku, k nim jsme nasucho opékaly kukuřičné placky. Zatím jsme nedostaly zpětnou vazbu na náš nový experiment- vanilkový puding s jáhlami a ovesným mlékem, ochucený skořicí a višňovým koncentrátem, zdobený sekanými ořechy a neslazenou marmeládou.
28. února 2008 jsme rozvážely 14 obědů, a sice špaldové karbanátky se zeleninovo- hrachovou kaší, s čínským salátem s bílou ředkví a povidlový koláč pečený dvanáctiletým Adamem, kterému tímto vzdáváme hold!
21. února 2008 zůstáváme na maximu 15 obědů, ke kterému tentokrát byl zapečený celer s tofu a těstovinový salát, červená řepa dvoubarevná na sladko a palačinky s čokoládovým krémem.
14. února 2008 jsme dosáhly maxima kapacity naší kuchyně a hrnců s objednávkou 15 obědů. Bílé fazolky s rýží a tempurou z cibule slavily úspěch i u zapřísáhlého odpůrce makrobiotiky Pavla, který se nám tak nějak připletl do cesty. Další zpětnou vazbu, zdánlivě hanlivou, jsme dostaly od Luboše, který nedokázal ani ze slušnosti sníst koláček, který vyloudil na Štěpánce. Chybělo mu tam tak půl kila cukru:). To my, přivyklí už méně výrazným chutím, jsme si ovšem pochutnali.
7. února 2008 jsme měli skoro tradiční menu - segedínský guláš s knedlíkem, tedy kdyby knedlík nebyl jáhlový a v guláši místo vepřového neplaval Tempeh. Luxusní zákusek - kukuřičný "piškot" s čokoládovým krémem a jableným pyré v agaru nenechal nikoho chladným. Ach, jak jsme přízemní...!
31. ledna 2008 si naši příznivci pochutnali na kapustových závitcích s hrachem a uzeným tofu, kukuřičné polentě a Nishime. Jako zákusek si dali jáhlové koule "načerno" - s karobem, višňovým koncentrátem a rozinkami.
Protože roste obliba našich dezertů, stále experimentujem a připravujeme nové, nebo upravené recepty. Tentokrát jsme připravovaly řezy s čokoládovým krémem a agarovou polevou s višněmi a pohár z jáhlového krému s višněmi a čokoládovým krémem.
24. ledna 2008 jsme vařily cizrnu s mrkví a pórkem, zahuštěnou arrowrootem, s koulí z tofu. Sladkou tečku tvořil karobový puding z ovesného mléka.
20. ledna 2008 jsme se nechaly inspirovat receptem na "piškot" z výborné Makrobiotické kuchařky od Ivy Chourové a k svátku jsme tvořily dort z kukuřičné krupice s karobovým krémem z jáhel slazeným rýžovým sirupem s čokoládovou polevou a ovocem - nepříliš "makrobiotický" banán se dá nahradit lehce povařenými hruškami se špetkou soli. Přikládáme fotku ořechových řezů z téhož základního receptu na "piškotový " korpus. Obojí i pro lidi s bezlepkovou a diabetickou dietou.
17. ledna 2008 jsme si zase všichni zúčastnění užili "oběda, jak má být". Vařily jsme jednoduché jídlo - "čínu" z tofu a rýži, vše dopněné zeleninou na různé způsoby a sladkou tečkou - špaldovým jablkovým závinem.
14. ledna 2008 se hlásíme po skoro měsíční odmlce, ve které jsme nevařily obědy, ale vyplnily jsme ji vydatným odpočinkem, ale i slavením a prací na koncepci naší další činnosti. Prozatím se rýsuje projekt ochutnávkových receptářů, kterými bychom chtěly veřejnosti ukázat možnosti zdravého a makrobiotického vaření.
Na několika obrázcích se vrátíme do období vánočních svátků, které jsme si pěkně makrobioticky užily:
.
Sushi na oslavu a jáhlový štrůdl, aby si užili i bezlepkáři
.
.
Nějaké ty dorty z jáhel vařených v ovocném koncentrátu a ovoci zalitém v Agaru s Kuzu
.
A naše první vlaštovka v podobě objednávky Tvrdá práce na pickles
na makrobiotický dort
.
19. prosince 2007 jsme zakončily rok nenáročným, ale vítaným menu - tempeh gulášem s celorznnými těstovinami (pro "bezlepkáře" s jáhlovými knedlíky) a s jáhlovým makovcem vařeným v jablečném koncentrátu s rozinkami. Naše prozatímní zkušenost ukazuje, že čím je jídlo bližší tomu, co známe z naší obvyklé kuchyně, tím je obecně lépe přijímáno.
.
.
12. prosince 2007 - opět jsme rozvážely obědy, tentokrát jedenácti zájemcům. Vařily jsme karbanátky ze sójových bobů a cizrny, jáhlové knedlíčky, bílou ředkev v umeoctu, mrkev vařenou v jablečném koncentrátu a Nishime. Po obědě byl špaldový koláč s jablky a kokosem.
.
.
5. prosince 2007 - poprvé ve středu - se přihlásily dvě kamarádky s požadavkem, abychom jim a čtyřem dalším kolegyním přivezly jídlo do práce k obědu. Protože jsme si chtěly vyzkoušet i tuto formu služby, vybavily jsme se "termojídlonosičema" a do dvou firem jsme vezly 10 obědů. Jídlo jsme dovezly teplé, což byl pro tento den hlavní cíl- takže- jedeme dál!
Pracovní den si 10 lidí zpestřilo makrobiotickou verzí špízů (mrkev, cibule, seitan, dýně, zelí, uzené tofu) s rýží, salátem z čínského zelí a kedlubny s tofunézou a dušenou zeleninou. Jako zákusek byly jablečné jáhlové koule plněné kaší z rozvařených sušených meruněk a obalené praženým kokosem. Každý strávník nově dostal i recepty k obědovému menu.
.
1. prosince 2007 jsme vařily jáhlové knedlíky plněné uzeným tofu a cibulkou, klasicky se zelím, ochuceným umeoctem, a k tomu jsme upekly mrkev a celer - ten zdařile napodoboval osmahnutý špek. Po obědě jsme se všichni těšili na puding z agaru a kukuřičného škrobu, ochucený kávou karo a karobem.
24. listopadu 2007 si ten, kdo přišel, dal "rybí" specialitku - kořeněné tofu obalené v řase Nori, pečené na zelí s pórkem, s kroupami vařenými s kokosem a dušené zelenině. Jako kuchařky jsme mohly být právem pyšné na placky s mákem a sušenými švestkami.
.
17. listopadu 2007 jsme svátek boje za demokracii oslavili svíčkovou s knedlíkama:). Knedlíky byly jáhlové, svíčková byla s výjimkou smetany a zahuštění moukou jako od maminky. K tomu seitan, pyré z červené řepy a mrkve v jablečném koncentrátu á-la brusinky a plátek pečené dýně. Oběd korunoval dezert, špaldový koláč s tofu tvarohem a hruškami.
.
.
Protože doma nikdo není prorokem, bylo velkým svátkem, že se nechal nalákat na svíčkovu syn jedné z nás.
.
10. listopadu 2007 přišlo opět 10 lidí. Přišli si pochutnat na rýži s mandlemi, seitanových řízečcích, Nishime - vrstvené vařené zelenině, ředkvičkovém salátu a jako dezert si dali jáhlové koule plněné krémem.
.
.
Pro své příbuzné a známé, kteří se už nemůžou dočkat, jsme začaly vařit sobotní obědy. Dočasný azyl jsme našly v čajovně Sportcentra Budokan, kde je moc pěkné prostředí a navíc je blízko centra.
.
3. listopadu 2007, napoprvé, k nám zavítalo hned 10 lidí. A co jsme měli dobrého? Kukuřičnou polentu se zeleninou, sypanou gomasiem (černý sezam s mořskou solí) černé fazole, salát z čínského zelí a daikonu, pařenou mrkev s brokolicí, Pickles a tempuru z červené cibule v hrašce zakapanou zázvorem.
.
.
Po hlavním jídle na nás čekal ještě pečený jáhlový koláč s jablky a ořechy.
Přišel i prvňáček Jeník a jeho maminka Lída prohlašovala: Teda holky, to jsem nevěděla, že makrobiotika je TAK dobrá!
.
.
Makrobiotická idylka.
Tak zase příště. Ahoj, Martina, Jana, Ilona
.